Styrelsen

fr v. Puppan, Jeannette, Bosse, Nicole, Rikard, Eva fr v. Puppan, Jeannette, Bosse, Nicole, Rikard, Eva

Ordförande - Anders "Puppan Hansson puppan@engelholmsrevyn.se - 073-5250619
Kassör - Bosse Mårtensson bosse@engelholmsrevyn.se
Sekreterare - Rullande
Vice Ordförande - Eva Svensson eva@engelholmsrevyn.se
Ledamot- Nicole Månsson nicole@engelholmsrevyn.se
Ledamot - Rikard Ahlberg rikard@engelholmsrevyn.se
Suppleant - Jeannette Lindahl jeannette@engelholmsrevyn.se 

Revyteateransvarig- Johan Ejehag johan@engelholmsrevyn.se

Styrelsens funktion & mål
Engelholmsrevyn är en ideell förening som drivs av en styrelse och ca 45 medlemmar.
Styrelsen består av 6 personer varav 1 är suppleant. Styrelsen har möte varje månad och ansvarar själva för flertalet ansvarsområden. Styrelsens mål är att skapa en revy där skrattet står i centrum, dvs en så rolig revy som möjligt för vem som helst. Alla ska kunna känna igen sig och humorn är bred och nationell, inte bara lokal som den var för 20 år sedan. 
Styrelsen och föreningens mål är att varje år ge en unik skrattfest som vem som helst ska kunna komma och se. Samtidigt som vi vill se revyn växa och sätta Ängelholm på kartan i revysverige.
En vision var också att i framtiden kunna ha en "egen" teatersalong som rymmer ca 250-300, den visionen har vi nu uppnått.

Fakta & statistik om Engelholmsrevyn
- 24 föreställningar i år
- Den enda revyn i Skåne och södra Småland som har premiär nyårsafton.
- Spelar i år sin 32:e produktion.
- Finns ett revyprogram i fulltrycksfärg att köpa på plats
- Stigande publiksiffror senaste 3 åren. Nu ca 5000 personer.
- 45 personer inblandade i hela produktionen.
- Utmärkelser: Karl Gerhard-hatten 2012 (Bo Mårtensson) & LISTON 2014 (Johan Ejehag)
- ca 40 repetitioner innan texter och steg sitter, dvs strax under 200 timmars repetitioner.
- 50 % av biljetterna köps vi nätet, 25 % på telefon & 25 % på Turistcentret.
- 60 % av publiken bor utanför Ängelholm. Malmö, Helsingborg, Hässleholm, Klippan, Höganäs
- Medverkande i föreningen är allt från 14 år till 65 år varav ca 50% kvinnor (De du Gudrun!)
- Föreningen har inga kommunala bidrag utan har stått på egna ben sedan 1986.
 

Vår Producent

Carina Levander - Producent
e-post: NinnaLevander@live.se

Kontakt

Adress

Engelholmsrevyn
Att: Bo Mårtensson
Ingelstadsgatan 13
266 33 Munka-Ljungby

 

e-post: info@engelholmsrevyn.se

 

Org.nr: 839400-6012

Revyteatern - Ny salong